Beskrivning
Palmer’s Cocoa Butter Formula Baby Oil är en fuktgivande babyolja som är speciellt utformad för barnets torra hud. En unik blandning av rent kakaosmör, E-vitamin och andra naturliga oljor hjälper till att ge kraftfulla fördelar till barnets känsliga hud. Denna allergivänliga babyolja mjukar upp och skyddar och är skonsam nog för daglig användning. Lätt, oljig och icke-färgad. Perfekt för en lugnande babymassage.
Användning:
Massera försiktigt in i barnets hud. Kan användas dagligen eller så ofta som behövs.
Ingredienser:
Kakaosmör: en rik naturlig fuktighetskräm som gör huden mjuk och silkeslen, som får till och med de grövsta, torraste områdena att bli till mjuk hud.
E-vitamin: en naturlig antioxidant, samverkar med kroppens egna celler för att skydda den från de hårda förhållanden som orsakar grov torr hud.
E-vitamin: en naturlig antioxidant, samverkar med kroppens egna celler för att skydda den från de hårda förhållanden som orsakar grov torr hud.
Canola oil, isopropyl myristate, cetearyl ethylhexanoate, sesamum indicum (sesame) seed oil, theobroma cacao (cocoa) seed butter, tocopheryl acetate, dimethicone, rosa canina seed extract, fragrance (parfum), benzyl alcohol, benzyl benzoate, benzyl salicylate, citronellol, coumarin, geraniol, alpha-isomethyl ionone, hexyl cinnamal.
Recensioner
Det finns inga produktrecensioner än.